13 grudnia
Dzień Otwarty UPH za nami. Prezentowaliśmy kierunek ratownictwo medyczne. Wszyscy chętni zapoznali się z naszym sprzętem szkoleniowym, trenowali zabiegi ratownicze i mieli okazję przyjrzeć się specjalistycznym zabiegom medycznym w wykonaniu studentów ratownictwa.
2 grudnia
Wszystkie siły i środki Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego UPH zostały zadysponowane do działań ratowniczych podczas zdarzenia masowego. Opracowaliśmy realistyczne charakteryzacje obrażeń ponad 20 rannych w zamachu terrorystycznym. Poszkodowani byli pacjenci i personel szpitala. Studenci ratownictwa medycznego UPH pełnili również rolę członków zespołów ratownictwa medycznego wykorzystując profesjonalny sprzęt medyczny. Pod kierownictwem dr Piotra Leszczyńskiego, wpólnie ze Strażą Pożarną (JRG nr 1 w Siedlcach) zrealizowano ćwiczenia akcji ratunkowej, której kluczowym elementem była segregacja medyczna oraz odpowiednia współpraca służb. Nie możemy się doczekać kolejnych ćwiczeń :)
26 listopada
We współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny i Ratownictwa Górskiego zorganizowaliśmy bezpłatne seminarium naukowe pt.: "POLSKI KONSENSUS LECZENIA CIĘŻKICH ODMROŻEŃ", który odbył się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Komitet naukowy stanowili: dr Adam Domanasiewicz oraz dr Piotr Konrad Leszczyński. Skład komitetu organizacyjnego stanowili: lek. Piotr Szetelnicki oraz dr Arkadiusz Wejnarski. Seminarium dedykowane było pracownikom ochrony zdrowia (ratownikom medycznym, pielęgniarkom/pielęgniarzom, lekarzom), czynnym zawodowo funkcjonariuszom służb ratunkowych (Straż Pożarna, WOPR, GOPR, TOPR itp.) oraz studentom kierunków medycznych. Za udział w sesji przyznawane były punkty edukacyjne.
16 października
Nadzorowaliśmy prawidłowość przebiegu bicia rekordu w resuscytacji podczas akcji Fundacji WOŚP w Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach. W wydarzeniu wzięło udział 511 uczestników i 52 fantomy, a wykonano łącznie 3 818 resuscytacji. Fotorelacja i wideorelacja poniżej:
7 czerwca
Hucznie odbyły się Jackonalia 2019, podczas których pełniliśmy dyżur, zabezpieczając imprezę masową aż do północy. Wszystkim potrzebującym udzieliliśmy pomocy na miejscu w punkcie medycznym. Nikt nie musiał być przewieziony do szpitala.
6 czerwca
W ramach współpracy podczas akcji KOPERTA ŻYCIA prowadziliśmy darmowe szkolenia z pierwszej pomocy dla wolontariuszy Caritas Diecezji Siedleckiej. Uczestnicy wykazali się wielkim zaangażowaniem, dzięki czemu efektywnie nauczyli się schematu postępowana BLS - Basic Life Support.
17 maja
Zespół w składzie: PAWEŁ BAKALARSKI (RM3), DARYNA SHOLOKHOVA (RM3), ADRIAN BOJANOWKI (RM1), pod kierownictwem DR PIOTRA LESZCZYŃSKIEGO - zdobył 1 miejsce w X Mistrzostwach Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym w Szczyrku. Zwycięskiemu zespołowi przypada zaszczyt organizacji przyszłorocznych mistrzostw. Zapraszamy zatem serdecznie w 2020 roku na Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach !!!
16 marca
Dziś gościliśmy młodych naukowców z Uniwersytetu Dziecięcego UPH Siedlce. Przygotowaliśmy kilka bloków tematycznych dedykowanych dzieciom w wieku od 6 do 12 lat. Mali ratownicy zapoznawali się z profesjonalnymi symulatorami medycznymi oraz sprzętem ratunkowym. Uczyli się także zakładania opatrunków, rozpoznawania stanów zagrożenia życia oraz podstaw resuscytacji. Dzięki małemu instruktorowi - Kornelowi (lat 5) uczestnicy dowiedzieli się jak powinno się wzywać pogotowie ratunkowe. A Marcel (lat 3) udowodnił wszystkim, że potrafi ułożyć w pozycji bezpiecznej nieprzytomnego dorosłego poszkodowanego. Uczestnicy zajęć otrzymali imienne certyfikaty i wpisy do Indeksu Uniwersytetu Dziecięcego. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!
5 marca
Podczas Dnia Otwartego Wydziału Przyrodniczego UPH prowadziliśmy prezentacje naszego kierunku dla wszystkich przybyłych gości. Nasza prelekcja pt.: "Nagłe zatrzymanie krążenia w rytmach defibrylacyjnych" umożliwiała zapoznanie się z najnowszymi symulatorami medycznymi oraz użyciem klinicznego sprzętu pod opieką prowadzących. Przygotowane przez nas stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, a wielu uczniów klas maturalnych deklarowało chęć rozpoczęcia studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne UPH. Zapraszamy :)
16 luty
Członkowie SKN RM UPH poprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży z miasta Międzyrzec Podlaski w ramach ferii organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną "Zawadki". Zebrało się około trzydziestu osób chętnych, którzy zgłębili swoją wiedzę z udzielania pierwszej pomocy u osób dorosłych i dzieci. Dodatkowo zostało omówione wykonywanie opatrunków i pierwsza pomoc w zadławieniach u dzieci i dorosłych. Młodzież aktywnie uczestniczyła w pokazie i chętnie zadawała pytania.
18 styczeń
Studenci SKN RM pod kierownictwem mgr Arkadiusza Wejnarskiego i dr Piotra Leszczyńskiego uczestniczyli w zajęciach realizowanych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie. Spotkanie pozwoliło na zapoznanie się z charakterystyką pracy operatorów europejskiego numeru 112, odbierających i obsługujących połączenia alarmowe z terenu m.st. Warszawy. Rozbudowany system teleinformatyczny pozwala na przyjęcie zgłoszenia i niezwłocznie przekazanie go do realizacji odpowiednim służbom. Czas podjęcia wezwania przez operatora telefonu alarmowego wynosi średnio kilkanaście sekund. Przyszli ratownicy medyczni z UPH mieli rzadką okazję uczestniczyć w procedurach biura operacyjnego, a także zweryfikować realia pracy CPR z telewizyjną fikcją. Dziękujemy Naczelnikowi Panu Andrzejowi Szymaniakowi oraz całemu zespołowi CPR O/Warszawa.